BEAUTY.sk BEAUTY.sk

8 nevinne vyzerajúcich návykov, ktoré nám v skutočnosti škodia
zdroj: Photo by Emma Simpson on Unsplash

8 nevinne vyzerajúcich návykov, ktoré nám v skutočnosti škodia

Zdravie máme iba jedno, preto sa snažíme o seba čo najlepšie starať. Niekedy si však aj rôznymi návykmi, ktoré síce pôsobia zdravo či nevinne veľmi drasticky škodíme.

Všetky činnosti, ktoré spravíme majú vplyv na naše telo a organizmus. Všetky naše zvyklosti, ktoré vykonávame či už pravidelne alebo občasne, sa snažíme smerovať k nášmu zdravšiemu ja. No niekedy i keď s dobrým úmyslom, robíme väčšiu neplechu nášmu telu. Dá sa povedať, že mnohé podľa nás užitočné návyky správania, ktoré máme, sú však v skutočnosti úplne zbytočné a škodlivé. Medzi najčastejšie zdanlivo bezpečné aktivity patrí týchto osem. 

1. Bežecký pás

Najpoužívanejšia pomôcka na cvičenie je práve bežiaci pás a každý návštevník fitness centra sa s ním určite stretol. Pomáha (rovnako ako klasický beh) zbaviť sa nadbytočných kíl a udržiavať sa vo forme. No ako všetko má aj svoje nevýhody, aj bežiaci pás má tu svoju. Pravidelné dlhotrvajúce cvičenie môže byť škodlivé pre kĺby. Predísť sa tomu dá zaradením posilňujúce cvičenia do nášho tréningového plánu. 

2. Diétne nápoje

I keď na obale nájdeme nápis bez cukru či bez kalórií, veľa z nás nadobudne dojem, že sú menej škodlivé pre našu postavu. No pravdou je, že obsahujú iné látky, ktoré tie kalorické nápoje neobsahujú. Podľa vedeckých zistení si pravidelným pitím umelo sladených nápojov môžeme spôsobiť ochorenia srdca, zvýšenie krvného tlaku a rovnako aj zvýšenie hmotnosti. 

3. Zadržiavanie kýchnutia

Každému sa to už určite stalo. Buď sa nám zdalo nevhodné si kýchnuť v danej situácii alebo sa našiel nejaký iný dôvod. Niektorí dokonca kýchnutia zadržiavajú pravidelne, lebo sa hanbia v spoločnosti. No viete ako to vplýva na naše telo? Nezastavíme tak iba kýchnutie, ale aj prietok krvi do mozgu, ktorý sa na moment naruší a ovplyvní to aj krvné cievy a nervové tkanivo. To môže spôsobiť bolesti hlavy, poškodenie ciev alebo sluchu. 

4. Úzke nohavice

Tento bod sa týka ľudí, ktorí podľahli módnemu trendu a obľúbili si tesné nohavice. Priliehavým strihom si však veľmi škodia. Neprospieva to pokožke nôh, na ktorú je vyvíjaný tlak a tak isto aj nervové zakončenia, ktoré sa nachádzajú v nej. Okrem nepohodlia a problému s nervovým systémom úzke nohavice spôsobujú svrbenie či tŕpnutie nôh. U pánov to môže viesť dokonca až k úbytku spermií. 

5. Žabky

Aj keď sa tento bod môže javiť ako úplne bežná a neškodná vec, aj táto vec patrí na zoznam, ktorým sa radšej treba vyvarovať. Podľa vedcov žabky neposkytujú potrebnú podporu pre naše nohy pri chôdzi. To platí najmä na pevných povrchoch. Tento typ obuvi sa preto odporúča používať iba na piesku, aj keď si väčšina ľudí myslí, že robí dobre nosením ľahkých a otvorených topánok. 

6. Vitamíny v tabletkách

Odmalička sme sa učili, že vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela a ich nedostatok sa môže vážne prejaviť na našom zdraví. No pri užívaní vitamínov v tabletkovej forme môže byť v niektorých prípadoch tiež veľmi nebezpečné. Podľa vedcov ľudia, ktorí berú vitamíny nesprávne alebo majú niektoré zlozvyky (ako napríklad fajčenie), môžu podporiť vznik rakoviny. Preto aj užívanie vitamínov najskôr konzultujte s lekárom. 

7. Parfum

Všetkým z nás je jasné, že medzi základné zložky parfumov patria syntetické látky. Tie sa využívajú na to, aby bola vôňa silnejšia a výraznejšia a samozrejme sú lacnejšie ako prírodné éterické oleje. Vo veľkých množstvách  (myslí sa tým "kúpanie sa" vo voňavkách) syntetické látky môžu spôsobovať závraty, ospalosť a nevoľnosť. Tiež môžu dráždiť oči, hrdlo alebo spôsobiť nepríjemné podráždenie pokožky. 

8. Dezinfekčné prostriedky na ruky

Antibakteriálne či antiseptické prostriedky na čistenie rúk nás majú chrániť pred baktériami a chorobami. To je síce pravda, no pri častom a pravidelnom používaní týchto produktov vznikajú nové, silnejšie a odolnejšie baktérie. A navyše na pokožke sa nachádzajú aj baktérie, ktoré sú nášmu telu prospešné. Antibakteriálne mydlá sa odporúčajú používať len v tom prípade a na takých miestach tela, kde máme určité rany či škrabance, aby sa predišlo zápalom. Na bežné používanie sa odporúča klasické bežné mydlo. 

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio