BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Ako sa správne saunovať? Vždy dodržiavajte týchto 7 zásad
zdroj: pixabay.com

Ako sa správne saunovať? Vždy dodržiavajte týchto 7 zásad

Spríjemníte tak pobyt nielen sebe, ale aj ostatným saunujúcim.

Zimné mesiace sa spájajú najmä s chladným počasím, snehom, a preto hľadáme najrôznejšie spôsoby ako sa príjemne zohriať. Niekto si pochutí na varenom vínku, iní sa zájdu zahriať do wellnessu a využijú tak účinky saunovania. To totiž organizmus nielen príjemne ohreje, ale je aj zdraviu prospešné. Či už patríte k tým, čo pravidelne navštevujú sauny, alebo ste naopak nováčikom, mali by ste dodržiavať isté pravidlá. Nie každý však vie, ako sa správne saunovať. Ak vás teda už pri vstupe neoboznámi personál, pripravili sme pre vás zoznam nepísaných pravidiel, ktoré by ste mali vždy dodržiavať. 

1. Dôkladne sa pred vstupom do saunových priestorov osprchujte teplou vodou a mydlom. Okrem toho, že zbavíte telo nečistôt, uľahčíte tak telu otváranie pórov a pripravíte ho na saunovanie.

2. Vstúpiť do sauny by ste mali zabalení v saunovacej plachte či osuške, rozhodne však nie v plavkách. Škodíte totiž nielen sebe, ale aj ostatným saunujúcim a v neposlednom rade si plavky pôsobením tepla poškodíte. V saune sa teda správajte ohľaduplno k ostatným a nevyrušujte ostatných saunujúcich hlasným rozprávaním. Taktiež nikdy neoblievajte kamene bez opýtania a súhlasu ostatných,

3. Naopak, ak sa rozhodnete využiť parnú saunu, do tej by ste mali vstupovať dokonca bez plachty, ktorá by vám tam premokla. V každej parnej saune by sa mala nachádzať hadica na osprchovanie sedadla, aby sme si mohli miesto pred sedením opláchnuť. Prípadne si miesto môžete podložiť malým uteráčikom. Po skončení, lavicu taktiež osprchujte.

pool-3001209_1280
pixabay.com

4. V saune by ste sa mali riadiť svojimi pocitmi a podľa nich si vyberať aj stupne teploty. V zásade platí, že teplo stúpa nahor, teda čím vyššie vo fínskej saune sedíte, tým bude teplota vyššia. Čas na zotrvanie v saune by mal byť úplne individuálny a mali by ste sa v nej zdržiavať len pokiaľ vám to je príjemné. Neexistuje totiž žiadna odporúčaná doba, ktorú by sa musela dodržiavať. Počas pobytu v saune je najlepšie ležať, alebo sedieť s vyloženými nohami, aby bolo telo v jednej teplotnej úrovni.

5. Po tom, čo výjdete zo sauny, sa vždy osprchujte. V žiadnom prípade nevstupujte do ochladzovacieho bazéna bez zmytia potu. Následne do neho vstupujte pomaly a zotrvajte, kým sa nedostaví pocit chladu. U niekoho to môže byť zopár sekúnd u niekoho naopak minút.

6. Následne by ste si mali odpočinúť v miestnosti na to určenej. Čas odpočinku by mal trvať minimálne tak dlho, ako ste sa zdržali v saune. Úplne najlepšie je, ak máte možnosť vyvetrať sa na čerstvom vzduchu. Telo po saune ocení zvýšený prísun kyslíka a nezabudnite sa najmä poriadne napiť a doplniť do tela potrebné tekutiny.

7. Tento proces opakujte 3-krát. Samozrejme, záleží od toho, koľko času máte k dispozícii a po skončení saunovania by ste si mali ešte oddýchnuť a relaxovať. 

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio