BEAUTY.sk BEAUTY.sk

5 tipov ako vychovať zo svojho dieťaťa večného optimistu
zdroj: Photo by Jared Sluyter on Unsplash

5 tipov ako vychovať zo svojho dieťaťa večného optimistu

Nie je náhoda, že niekto je optimista a iný zasa vidí všetko iba čiernobielo. Všetko závisí od výchovy!

Vo všeobecnosti platí, že malé deti sú veľmi optimistické, no to sa po puberte môže zmeniť. Preto musíte byť pre svoju ratolesť dostatočne dobrým vzorom. Deti pri ich formovaní ovplyvňujú gény, ktoré získavajú od svojich rodičov, ale aj prostredie, v ktorom vyrastajú. Majte na pamäti, že váš potomok v útlom detstve kopíruje vaše správanie. A vedeli ste, že práve optimisti sa dožívajú 100 rokov? 

1. Prestaňte sa sťažovať

Všetko je to práve o vás. Cestujete s deťmi? Vyhnite sa negatívnym frázam ako "nikdy sa tam nedostaneme," alebo "vždy ideme neskoro". Nenariekajte nad svojimi problémami s peniazmi a vyhnite sa aj negatívnym názorom na prácu. Je pravdepodobnejšie, že vaše dieťa sa naučí v živote robiť to isté. Namiesto toho sa snažte rozprávať o veciach, ktoré idú správne, napríklad "v práci sa mi podaril veľký projekt" alebo "dnes som v obchode stretla veľmi milú predavačku". 

2. Vysoké očakávania

Deti sa nebudú rozvíjať optimisticky, pokiaľ nebudú mať príležitosť dokázať svoju hodnotu. "Povzbudzovanie detí k dokončeným úlohám spôsobuje, že sa cítia schopní," poznamenáva Tamar Chansky, Ph.D., detský psychológ a autor knihy Oslobodenie vášho dieťaťa od negatívneho myslenia. Dajte vášmu drobcovi nejakú úlohu, ktorú môže splniť. Práca musí byť primeraná veku, pretože ide o to, aby deti uspeli. 2-ročné dieťa si môže upratať svoje hračky, 3-ročné zasa môže odkladať špinavé oblečenie do koša na bielizeň, 4-ročné môže nosiť taniere do umývadla a podobne. Musíte prísť na to, čo je vhodné pre vaše dieťa. 

Photo by Jose Ibarra on Unsplash

3. Podporujte rozumné riskovanie

Asi každá mama sa bojí, keď jej dieťa počas futbalového zápasu spadne. Každý rodič bojuje s tým, ako dieťa ochrániť aj pred prípadným ublížením. Je prirodzené, že sa snažíte svoje dieťa pred podobnými situáciami uchrániť. Ale v žiadnom prípade neodrádzajte svoje dieťa od nejakej činnosti, pretože sa bojíte, že nebude rovnako zručné ako ostatné deti. Podkopávate tým jeho dôveru a pomáhate rásť neistote a pesimizmu. Nechajte svojho drobca hrať sa samého na záhrade alebo ísť na výlet zo školy. Postupom času život prináša ďalšie a väčšie riziká. Určite nechcete, aby sa vaše dieťa bálo skúšať nové veci a celý život stálo v úzadí. Jednoducho uberte.

4. Nekonajte bezhlavo

Veď aj nás mamy učili, že nie je dobré konať v zápale emócií a radšej by sme si mali zachovať chladnú hlavu. Hoci aj vy máte všetkého sem-tam plné zuby, snažte sa byť vášmu pokladu príkladným a vzorným rodičom. Musíte svoje dieťa naučiť, že čokoľvek povie (alebo urobí) má svoje následky a už to nejde odčiniť. Naučte ho, že všetko čo chce povedať si musí najskôr poriadne premyslieť a až potom môže konať. Vysvetlite mu, že keď niekomu ublíži, najdôležitejšie je priznať si chybu a ospravedlniť sa. 


5. Objavte snahu

Keď sa vaše dieťa bude trápiť, že v niečom nevyniká alebo mu niečo nepôjde tak, ako by si želalo, pokúste sa zmeniť jeho názor. Môže sa stať, že budete počuť výroky ako "som zlý v matematike", "som nešikovný" či "neviem pekne kresliť". Zmeňte ich. Zo svojich pocitov si deti vytvoria pomyselný zoznam svojich trvalých nedostatkov a celý život sa podobným aktivitám budú strániť. Pomôžte vášmu drobcovi myslieť inak a pozerať sa na veci v lepšom svetle. Skúste mu povedať, že "nové športy sa najprv ťažko učia" alebo "časom sa istotne zlepší". Povzbuďte ho, že nie je jediný a nikto nič nevedel okamžite.

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio